30.05.2013 18:32
ЗАЯВА ОПОРИ щодо рішення КСУ про проведення виборів у місті Київ у 2015 році.
Громадянська мережа ОПОРА висловлює занепокоєння щодо наслідків у реалізації конституційних прав громадян та права на місцеве самоврядування, які витікають із рішення Конституційного Суду України.
ОПОРА звертається до керівництва Верховної Ради України з закликом невідкладно організувати парламентські слухання із проблем забезпечення місцевого самоврядування в столиці України – місті Київ. У межах цієї нагальної дискусії усі зацікавлені сторони, у тому числі представники органів місцевого самоврядування, громадськості та наукового середовища, мають знайти прийнятний вихід із проблемної ситуації.
Сьогоднішнє рішення Конституційного Суду України знижує довіру громадян до механізмів місцевого самоврядування. У Ст. 7 Конституції України передбачається, що в Україні визнається та гарантується місцеве самоврядування. Функціонування в Києві органів місцевого самоврядування, повноваження яких вже завершилися, ставить під сумнів ці гарантії і створює умови для узурпації влади.
Перенесення виборів Київського міського голови та Київської міської ради на 2015 рік перешкоджає практичній реалізації конституційних прав громадян. У ст. 38 Конституції України зазначається, що громадяни мають право брати участь в управлінні державними справами, у всеукраїнському та місцевих референдумах, вільно обирати і бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування.
Натомість, в преамбулі Європейської хартії місцевого самоврядування підкреслюється, що право громадян на участь в управлінні державними справами найбільш безпосередньо може здійснюватися на місцевому рівні[2]. У Додатковому протоколі до Хартії констатується, що Держави-Сторони в рамках своєї юрисдикції повинні забезпечувати кожному право участі у справах місцевого органу влади. Це право, серед іншого, забезпечується, участю громадян як виборців чи кандидатів у виборах. Відсутність у мешканців Києва практичної можливості шляхом волевиявлення формувати місцеве самоврядування входить у прямий конфлікт із правами громадян та міжнародними стандартами їх забезпечення. Цей конфлікт ставить під сумнів європейські прагнення української політичної еліти, оскільки охорона та посилення місцевого самоврядування є одним із ключових принципів розбудови ЄС.
Місцеве самоврядування є правом територіальної громади самостійно вирішувати питання місцевого значення. Сумнівна легітимність органів місцевого самоврядування не дозволить приймати ефективні рішення в інтересах мешканців міста Київ. Нинішня ситуація посилить прояви необґрунтованого втручання органів державної лади у справи територіальної громади столиці, узалежнить її розвиток від кон’юнктурних політичних інтересів.