Толерантність української молоді - запорука демократії                  

ПРО ПРОЕКТ

Проект «Толерантність української молоді – запорука демократії» присвячений як вихованню лідерських якостей у молодих українців так і гармонізації відносин між молоддю з різних областей України, їх спільному аналізу суперечливих історичних моментів, переосмисленню минулого, пошуку правди, істини та компромісу, вихованню толерантності, як невід’ємних складових демократичного розвитку суспільства. 

Теми, які обговорюються молодими людьми протягом проекту (ОУН-УПА, Голодомор 1932-1933 років, мова, перебування ЧФ РФ в Криму, НАТО тощо) є надзвичайно актуальними на сьогоднішній день в суспільстві, вимагають глибокого вивчення та розуміння. Участь у заходах в рамках проекту взяли фахівці та експерти з питань, які часто розколюють Україну. 

Попри вищезазначені теми велика увага протягом проекту надається вихованню лідерським якостям молодих українців. 

За час існування проекту його безпосередніми учасниками стало понад 200 молодих людей з різних куточків України. 

Проект намагається територіально охопити якомога більше областей України тож і заходи в його рамках відбуваються здебільшого в регіонах. Зокрема в 2010 році Школи толерантності та молодого лідерства відбуалися в Львівській, Чернігівській, Донецькій областях та АР Крим. В 2011 році естафету продовжили Івано-Франківська, Луганська, Житомирська та Херсонська області. 

Учасники проекту стали авторами збірника творів "Україна у нас одна!". 

«Толерантність української молоді – запорука демократії» - проект, який реалізовується Молодим Рухом за підтримки NED (National Endowment for Democracy) протягом 2010-11 років. 

ЗАХОДИ ТА РЕЗУЛЬТАТИ ПРОЕКТУ

Для відбору кандидатів на участь у проекті Молодим Рухом було розроблене оголошення про тематику і умови участі у проекті.

Дане оголошення було розміщене на сайті Молодого Руху https://mr.org.ua/index.php?br=1&id=925  та багатьох інших громадських організацій.

Крім цього, це оголошення було розміщене на популярних громадських ресурсах України – Громадському просторі  https://civicua.org/grants/view.html?q=1638919 і ГУРТ https://gurt.org.ua/news/trainings/10933/, молодіжних інформаційних порталах, зокрема:
https://ngo.lg.ua/lenta/?p=2602, https://molod.mk.ua/read.php?aid=223, https://www.mista.in.ua/ua/grants/y2011/442, https://news.join.ua/read/15/34/17/16/, https://twitter.com/#!/gurtua/status/83834675952484352, https://ngo.zp.ua/index.php?option=com_content&task=view&id=1060&Itemid=39, https://dem-alliance.ck.ua/news/shkoli_tolerantnosti_ta_molodigo_lidera/2011-06-30-3, https://www.iti.in.ua/2011/06/shkoly-tolerantnosti-ta-molodiho-lidera/

Також інформацію щодо початку конкурсу було надіслано по електронній базі Молодого Руху, що налічує близько 3 тис. адресатів.

Зусиллями обласних організацій Молодого Руху оголошення про проект і умови участі в ньому були розміщені у приміщеннях вищих навчальних закладів у всіх областях України.

Для участі у проекті кандидати повинні були пред’явити, надіславши на електронну адресу toler_school@ukr.net  до вказаного терміну 3 документи:
-Заповнену анкету;
-Лист-рекомендацію від керівництва навчального закладу або організації, яку представляє;
-Твір-есе на тему «Україна у нас одна!!!», об’ємом приблизно 600 слів (приблизно  1 сторінка).

Для відбору учасників проекту на основі надісланої ними документації була створена експертна група в кількості 7-ми чоловік, в яку увійшли представники Молодого Руху і партнерських організацій.

На адресу Молодого Руху надійшло понад 400 заявок на участь у проекті.

Відповідно до наступних критеріїв (відповідність вимогам до кандидата на участь у проекті, вчасно відправлений Молодому Руху повний пакет документації, сумлінність написання твору-есе, рівномірне обласне представництво, гендерний фактор) експертною групою були відібрані учасники проекту і розподілені на чотири групи по 25 чоловік.

Відібрані учасники були повідомлені про участь у проекті електронними листами і телефонними дзвінками.

В цей же час командою проекту було розроблено графік Шкіл, визначено місця проведення, складено і затверджено програми, підібрано і запрошено експертів.

Програми цих Шкіл були складені таким чином, щоб разом з традиційними знаннями, необхідними для розвитку молодого лідера (менеджмент громадської організації, проектів тощо), були обговорені питання, якими політики досить часто спекулюють, заробляючи політичні дивіденди, одночасно розколюючи країну.

Для того, щоб проект максимально висвітлювався ЗМІ, особливо регіональними, місця проведення були визначені в 4-х географічно протилежних областях України:
- Західна Україна (Івано-Франківська область, Коломийський район, село Нижній Вербіж, 25-27 липня 2011 року);
- Північна Україна (Житомирська область, місто Бердичів, 28-30 липня 2011 року);
- Східна Україна (Луганська область, місто Луганськ, 3-5 серпня 2011 року);
- Південна Україна (Херсонська область, місто Херсон,  6-8 серпня 2011 року).

В кожному із перерахованих регіонів програма складалась з таких тем:
- Що таке переосмислення минулого, важливість цього питання;
- Сторінки історії ОУН-УПА;
- Різне сприйняття Голодомору 1932-1933 рр.;
- Розбудова демократичної молодіжної організації і представництво інтересів молоді в органах влади і на місцях;
- Роль молоді в збереженні ідентифікації нації. Мовна політика в Україні;
- Технологія проведення дебатів і переговорів;
- Особливості проектної діяльності. Методика написання проектів;
- НАТО – міфи і реалії;
- Молодіжне лідерство. Формування іміджу молодого лідера.

Експертами Шкіл були:
Володимир Сергійчук (професор, Київський національний університет ім. Т.Г.Шевченка)
Олександр Якименко (Національна академія державного управління при  Президентові України)
Тетяна Валькова (Інститут Політичної Освіти)
Петро Шостак (Союз українців в Польщі, координатор українсько-польського  проекту «Українська майстерня європейської інтеграції» 
Ігор Ткач (філософ, журналіст, експерт ІФОО «Комітет виборців України»
Олег Білоус (директор наукового інформаційно-аналітичного Центру НАТО    Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника)
Любомир Грицак (Голова Молодого Руху).

Крім зазначених тем учасники мали можливість переглянути і у формі дискусії обговорити два фільми «Життя інших» (присвячений переосмисленню минулого в Німеччині під час і після падіння Берлінської стіни) і «Голодомор 1932-1933 рр. в Україні».

Також учасники взяли участь в інтелектуальній грі «Брейн-ринг» з назвою «Основи консолідації».

Більшість тем супроводжувались практичними завданнями, іграми, інтерактивними заняттями.

Організатори Шкіл, окрім навчань для учасників, організовували для них екскурсії у кожному регіоні України, де проходили Школи.

Також учасники кожної групи та експерти визначали кандидатів зі своєї групи на участь в заключному таборі проекту. Таким чином була сформована група в кількості 48 чоловік.

Після закінчення Шкіл їх учасники були зобов’язані розмістити інформацію про цілі проекту та інформацію, отриману під час Шкіл, в друкованих та електронних ЗМІ регіонів, які вони представляють, і протягом двох тижнів поінформувати про це керівництво проекту.

Таким чином інформація про події в рамках проекту стала відома в різних куточках України (більш детально ТУТ).

Про Школу яяка відбулася в Коломиї сюжет був показаний по місцевому телебаченні. https://visty.in.ua/?module=fn&a=1420&h=video_v_verbizhi_molod_ukraini_vchili_tolerantnosti.

Заключний табір, що об’єднав найкращих учасників чотирьох Шкіл, відбувся з 27 по 31 серпня 2011 року в АР Крим поблизу м. Алушта. 
До програми табору були включені ті теми, які через нестачу часу не обговорювались під час проведення Шкіл. Зокрема:
- Молодіжне лідерство
- Публічний виступ
- Побудова ефективної команди
- Поняття: Стигма, дискримінація формування толерантності
- Демократичні процедури впливу молоді на прийняття рішень
- Як розвинути молодіжну організацію
- Організація та проведення молодіжних акцій
- Особливості ефективної діяльності молодіжної організації. Польский досвід
- Толерантність як одна з фундаментальних цінностей в ЄС
- Психологічні аспекти в діяльності молодого лідера

Організаторам вдалося залучити в якості тренерів кращих українських і зарубіжних експертів з питань толерантності і молодіжної політики.
Зокрема:
Яна Вертеба, ГО Ліга політологів-міжнародників “ДИПКОРПУС”
Онищенко Катерина, Всеукраїнська благодійна організація "Всеукраїнська Мережа людей, які живуть з ВІЛ/СНІД
Андрій Странніков, Директор Інституту Політичної Освіти
Єва Нога, товариство педагогів-аніматорів KLANZA (м. Люблін, Республіка Польща)
Петро Шостак, Об’єднання українців в Польщі (м. Люблін, Республіка Польща)
Олександр Солонтай, Молодіжна варта
Олександр Якименко (Національна академія державного управління при Президентові України)
Тетяна Валькова, Інститут Політичної Освіти
Ескєндер Барієв, Почесний голова Кримськотатарського молодіжного центру
Любомир Грицак, Голова Молодого Руху, Керівник проекту

Під час проведених заходів багато уваги зверталося питанням гармонізації відносин між молоддю з різних областей України, вихованню толерантності,  сприянню розвитку молодіжного лідерства, молодіжного руху та громадського сектору, як невід’ємних складових демократичного розвитку суспільства.

Фінальним етапом кожного заходу було підведення їх підсумків. Персонал проекту здійснював їх двома шляхами: усним та письмовим. Усне підведення підсумків полягло в тому що учасники, які бажали висловити свої думки щодо організації Шкіл та таборування, важливості та актуальності тем, активності учасників, експертного рівня, висловлювали їх вголос. Персонал проекту занотовував побажання та зауваження учасників для подальшого удосконалення своєї роботи.

Після закінчення кожного заходу (4-ьох Шкіл і табору) майже кожен учасник підкреслював той факт, що завдяки даному заходу значно підвищив свій рівень знань з історичних питань,  отримав необхідні навики, які застосовуватиме у повсякденній роботі в громадському житті.

Підводячи підсумок заходів, учасники відзначали доцільність якомога частіше проводити їх і залучати до участі в них широке коло молоді, оскільки важливість і актуальність тем, підібраних Молодим Рухом, на сьогоднішній день є дуже затребуваною.
Атмосфера, яка панувала протягом проведення Шкіл та табору сприяла налагодженню дружніх стосунків між учасниками з різних регіонів України. Завдяки фаховим експертам учасники змогли глибше пізнати та зрозуміти теми, якими політики намагаються розколоти Україну (мова, НАТО, ОУН-УПА тощо) , що в свою чергу дозволило зруйнувати стереотипи, закласти основи консолідації у молодіжному середовищі України.

Результати анкетування показали високі оцінки організації заходів та залученим експертам.
Позитивні відгуки про Школи та таборування висловлені їх учасниками під час підведення підсумків засвідчують їх успішність.
Персонал проекту також оцінював масштабність інформаційного висвітлення діяльності по проекту під час та після завершення заходів, думки інших громадян, обговорення в інтернет мережі тощо.

Також персонал проекту відслідковує активність учасників заходів у пропагуванні толерантності та демократичних принципів на місцях, координує їх дії, надає консультативну підтримку.

ВІДЕО

Відгуки учасників

Ніцполь Світозар, м. Київ

Даний захід, організований Молодим Рухом, дав поштовх для моєї майбутньої активної громадської діяльності.

Насамперед, він дозволив зрозуміти основи функціонування громадського сектору в Україні, його особливостей та секретів. 

На цьому проекті я отримав можливість поспілкуватися з видатними громадськими, політичними діячами та науковцями. Також я познайомився з іншими учасниками проекту і надалі підтримую з ними тісний зв’язок. Це чудова можливість обмінятися досвідом діяльності з іншими таким ж активістами з різних регіонів України. Я вірю в те, що отримані знання та практичні навички допоможуть учасника цього проекту віднайти своє місце у громадській та  політичній сферах життя,  посісти достойне місце в органах державної влади та бізнесі. І в майбутньому всебічно розвинена молода людина стане запорукою розвитку громадянського суспільства.

Оксана Павлюк, м. Чернівці.

Семінар, організований Молодим Рухом  минулого року, став надзвичайно корисним та важливим для мене як людини, громадянина України та громадського активіста. Мені вже доводилось брати участь в подібних заходах, але емоції та знання, отримані на молодо-рухівському семінарі виявились дійсно необхідними в моїй громадській і політичній діяльності. Чудово підібрані теми лекцій і практичних занять, професійні та досвідчені лектори, цікаві учасники та прекрасні місця проведення – усе це стало запорукою успішного і вдалого семінару. Знайомства та обмін досвідом з громадськими активістами з усієї України допомагають в організації різноманітних акцій, як місцевих, так і всеукраїнських. Після семінару значно посилилась моя діяльність як депутат районної в місті ради. 
Дякую організаторам за їх професіоналізм, патріотизм та прагнення змінити на краще майбутнє нашої країни. Так тримати! 

Яна Вертеба (м. Маріуполь)

Проект «Толерантність української молоді – запорука демократії» став для мене справжнім відкриттям свого часу, оскільки проблема толерантності і компромісу щодо історичної спадщини та державної політики, яка була порушена під час навчання, є надзвичайно важливою та актуальною в українських реаліях!

Голодомор 1932-1933 рр. як геноцид українського народу, діяльність ОУН-УПА, роль молоді у збереженні самоідентифікації нації та мовна політика в Україні – на ці теми сьогодні, нажаль, постійно спекулюють політики, щоб вносити розбрат у суспільство, проте під час обговорення були знайдені моменти, що об’єднують Україну та навколо чого будувати майбутнє саме молодим людям.

Унікальність даного проекту полягає в тому, що він зібрав молодь з усіх куточків України, можна було почути різні думки, погляди та переконання, а відповідно обмінятися досвідом та позбутися наявних у суспільстві стереотипів щодо ментальності різних регіонів України, також учасники та учасниці віднайшли багато спільного у поглядах не тільки на історичні та політичні питання, а й у баченні майбутнього розвитку нашої держави.

Думаю, якби більше молоді брало участь в подібних проектах, то і будівництво громадянського суспільства відбувалося більш швидшими темпами, адже проект сприяв розвитку молодіжного лідерства та руху, громадянської активності та формуванню демократичних цінностей.

Після закінчення проекту я стала більш активною у суспільній діяльності, реалізувала три значних молодіжних проектів, а також визначилася із особистими пріоритетами у суспільно-політичній сфері в якій бажаю себе реалізувати.

Дякую організаторам та донорам, запрошеним спікерам та експертам, а також всім учасникам за високий рівень організації заходів, цікаві, змістовні та практичні теми і вправи, активність і щирість! Бажаю успішного продовження проекту!!!

ПУБЛІКАЦІЇ

Відгуки учасників

Оксана Романенчук м. Коломия (Івано-Франківська область)
У молодої і амбітної людини, яка прагне досягти успіху та розвиватися, виникає на цьому шляху чимало запитань. Інколи є ідеї, для втілення яких не вистачає досвіду, інформації. Мені як журналісту доводиться щодня ставити під сумнів усе, що я пишу, адже чудово розумію, що частково формую думку громадськості. Окрім того, громадська журналістика передбачає й участь у мітингах, протестах — класична ж журналістика не має такої ефективності. Участь у проекті “ Толерантність української молоді — запорука демократії” стала для мене важливою платформою розуміння багатьох процесів у країні, спірних історичних моментів, Пригадую, цікавою вийшла дискусія з професором Київського національного університету ім. Т. Шевченка, академіка Академії наук України Володимиром Сергійчуком про ОУН -УПА та різне сприйняття голодомору в Україні. 
Ми часто хочемо ототожнювати себе з поняттям “молодий лідер”, але часто для цього не вистачає багатьох дрібних, але важливих деталей. Під час проекту ми навчилися писати молодіжні проекти, опанували мистецтво публічного виступу, отримали практичні поради щодо того, як розвинути молодіжну організацію та як провести молодіжні акції. Важливо те, що нас навчали, не теоретики, а люди, які безпосередньо причетні чи то до молодіжного середовища, чи то мають багаторічний досвід, зокрема, закордонні експерти.
Як змінив проект мене? Я втілила в життя кілька журналістських проектів, зокрема “Інформаційна прозорість”, до якого залучила і своїх уже друзів з описуваного мною проекту. Я допомагала під час проведення молодіжних акцій та сама організувала з молоддю два флеш-моби. І тепер зі скептичною посмішкою дивлюса на кожного, хто починає мене переконувати в тому, що на сході України живуть інші українці, які терпіти не можуть галичан і не знають української історії. Пригадую, після семінару, коли я спілкувалася з учасниками, до мене підійшов один з учасників, який не володів українською, і почав цікавитися, як буде на українській мові “девушка” і якими ще словами можна назвати дівчину, яку любиш. Інша дівчинка немовби виправдовуючись почала пояснювати, чому не знає української мови, живучи в Україні — там, де вона живе, нею практично не спілкуються, але вона б залюбки її вивчила. Як на мене, пояснення зайві.

Анна Кривопишина (м. Черкаси).

У 2012 році я брала участь у проекті Молодого Руху «Толерантність української молоді – запорука демократії» (2011 р.). Мене дуже зацікавила тема проекту. На мою думку, тільки активна, свідома, політично підкована молодь сьогодні здатна забезпечити розвиток України як демократичної держави. Безперечно, участь у такому проекті дала мені  можливість збагатити знання, отримати відповіді на важливі питання, встановити зв’язки з представниками молодіжних організацій з різних куточків України для подальшої плідної співпраці. Завдяки цій програмі я познайомилась з цікавими людьми, мала можливість обмінятися досвідом, а головне – зрозуміла, що в Україні багато небайдужої активної молоді, яка прагне змін на місцях. Тож разом ми сила! 

Це був мій перший досвід участі в подібних програмах неформальної освіти, саме тоді я вирішила, що й надалі активно займатимусь громадською діяльністю. Сьогодні разом із командою я ініціювала та реалізувала два соціальні проекти в рідному місці – фотопроект «Місто позує тобі» (
https://vk.com/misto.pozue.tobi) та творчі вечори для креативної молоді «ART-п'ятниці по-черкаськи» (https://vk.com/art.friday), працюю над новим проектом «Тіло ЧЕ» (https://vk.com/club52545947). Важливо знати, що в такій роботі ти не один, ще й досі ми спілкуємося з учасниками програми, підтримуємо дружні стосунки, обмінюємося ідеями.

Я вважаю, що подібні проекти потрібно організовувати й надалі, адже це чудова можливість для молоді з різних регіонів відчути себе єдиною командою, яка має спільну мету – сильну і морально здорову Україну!