Як працевлаштувати молодь: Нідерланди діляться досвідом

Довгий період безробіття та відсутність мотивації значно ускладнюють процес пошуку роботи. Намагаючись розв‘язати проблему безробіття серед молоді, одна з нідерландських компаній розробила індивідуальний підхід, аби надати необхідну допомогу тим, хто тривалий час не працює. Тепер цю успішну модель переймають інші.

Елза Ґонсалвеш, кореспондент euronews:

“Шотландія надихнулася прикладом Нідерландів, і нині місцевий уряд тісно співпрацює з одним із голландських центрів, вивчаючи способи залучення молоді на ринок праці”.

Петер ван Ші – очільник соціальної організації Werkcenter у Нідерландах, яка організовує тренінги з працевлаштування. Саме він розробив особливий підхід, який поєднує практичне навчання, що відповідало б сучасному попиту на ринку праці, з багатьма іншими аспектами життя молодої людини.

Петер ван Ші, директор організації Werkcenter:

“Наша модель, перш за все, допомагає здобути необхідний професійний досвід, який знадобиться під час виконання роботи. Але водночас йдеться і про життєві навички. Часом трапляється, що людина має хороший досвід і є компетентним працівником, однак особисті проблеми впливають на роботу, і їм треба навчитися давати раду. Саме тому ми використовуємо широкий підхід”.

Стефена двічі виганяли з коледжу, і він так і не отримав диплому. Ба навіть більше – хлопець не знав, чим хотів би займатися і де працювати. Після навчання з репетитором зараз Стефен проходить тренінг у Шотландії. 3 місяці інтенсивного навчання він називає поворотним моментом у житті:

“Я взяв участь у цій програмі, тому що тривалий час був безробітним. І як я сказав, коли приїхав сюди, я усвідомлював, що мене затягує дедалі глибше у прірву. Я розумів, що тут мені допоможуть визначитися як на особистому, так і на професійному рівні. Якщо в особистому житті у тебе панує нестабільність, ти ніколи не зможеш стати успішним на професійному рівні”.

Кожного учасника програми у Шотландії задіяно до різної роботи у партнерській благодійній компанії, яка підтримує інвалідів та безпритульних людей і вчиться переймати нідерландський досвід.

Для Івара все склалося якнайкраще. Він сподівається, що після здобутого тут досвіду, зможе знайти роботу у сфері догляду за людьми з особливими потребами після повернення до Голландії.

“Упродовж 3 місяців я жив лише на соціальні виплати. Іншого вибору в мене не було. Але це геть не те, чого я прагну. Я хочу працювати, а не жити на ці виплати”, – каже хлопець.

Менше людей, що живуть завдяки соцдопомозі, більше зайнятих на ринку праці. Це і є однією з головних цілей так званої нідерландської моделі.

Петер ван Ші, директор організації Werkcenter:

“Звичайно, отримати роботу мрії за один день неможливо. Закінчивши коледж, потрібно багато працювати, аби здобути ту роботу, якої прагнеш. Я завжди кажу: “Робіть свою справу, і хай це не найкраща робота, однак після неї буде інша, ліпша. Набагато ефективніше жити за принципом “від роботи до роботи”, аніж “від соцвиплат до роботи”.

“Працювати – це не означає мати хорошу посаду. Значно важливішим є той факт, що ти щось робиш, у чомусь задіяний”, – вважає Кімберлі, яка здобула диплом ветеринара, однак більше року не може знайти роботу. Дівчина мріє відкрити власний центр для догляду за тваринами, тільки-но отримає позику в банку. А поки що опановує навички адміністратора.

Проект під назвою “Крок у майбутнє”, розроблений нідерландською компанією, торік було визнано найкращим серед низки програм, що здійснюються у сфері працевлаштування за підтримки Єврокомісії.

Петер ван Ші, директор організації Werkcenter:

“Крок у майбутнє” – це одна з соціальних програм, більшою мірою зосереджена на професійній кваліфікації людини. Що ти вмієш? Яку освіту здобув? Навіть якщо тебе вигнали з коледжу, це не має значення. Ми знайдемо те, що найкраще підходить кожному учаснику, виходячи з його вміння та професійного досвіду”.

У середньому, 70% учасників, які пройшли стажування у Werkcenter, змогли отримати роботу або ж повернутися до коледжу, щоб здобути базові знання та навички. Але найголовніший результат тренінгу – це повернення мотивації.

По закінченні тренінгу Кімберлі зізнається:

“Коли ти без роботи, то думаєш, що ніхто тебе нікуди не візьме. Виникає безнадія. А коли ти отримуєш можливість знову працювати, це чудово, адже ти знову відчуваєш свою важливість. Гадаю, що я повернуся додому з цим відчуттям, з цим знанням, що я – потрібна, що існує робота, яку я можу виконувати”.
 Джерело:  euronews