Майбутнє виборемо разом!
Чиста освіта
Фото
Фотогалерея порожня
Метою проекту Молодого Руху «Чиста освіта» було підвищення рівня інформованості про негативні наслідки корупції серед учнів, їх батьків, і керівництва вищими навчальними закладами.
Наприкінці березня 2009 року відбулася презентація проекту в одному з найбільших інформаційних агенств України "Укрінформ".
Участь у круглому столі взяли представники моніторингових груп проекту «Чиста освіта», Кабінету міністрів України, установ і відомств, керівництво та викладачі ВУЗів України, студенти, представники ЗМІ, депутати місцевих рад, представники громадських організацій.
У рамках круглого столу обговорювалися наступні питання:
• Передумови молодіжної активності для "Чистого освіти" та інших кампаній.
• Оцінка підготовчого етапу до ЗНО (робота регіональних центрів, реєстрація бажаючих пройти ЗНО, пробне тестування).
• Система "Конкурс" як інструмент відкритості та прозорості вступу.
Зокрема, Олександр Солонтай (Голова Ради старійшин ВМГО «Фундація Регіональних Ініціатив») презентував матеріали останнього дослідження щодо положення студентської молоді в Україні.
На його думку, результати дослідження вказують на те, що молодь, зокрема студентська, не байдужа до процесів, які відбуваються в державі і в системі вищої освіти. "Більше 12% студентської молоді вже сьогодні готова брати активну участь у" очищення "освіти, зокрема, у ліквідації корупційних схем у ВНЗ. Такий високий показник свідчить про те, що кампанії молодіжної активності в рамках багатьох громадських кампаній і "Чистого освіти", зокрема, не залишилися поза увагою студентської молоді », - зазначив Олександр Солонтай.
Радник Міністра освіти і науки України Дмитро Кулібаба змалював ті напрямки над якими сьогодні працює міністерство для виключення корупційних схем як у процесі ЗНО так і при вступу до вищих навчальних закладів.
Зокрема, Дмитро Кулібаба зазначив, що незважаючи на те, що український Парламент до цього часу законодавчо не легітимізував ЗНО, Уряд має достатньо велику нормативно-правову базу для того, щоб продовжувати і вдосконалювати процес ЗНО.
Особливий інтерес учасників круглого столу викликав виступ Галини Солодкої (заступника директора Українського центру оцінювання якості освіти (УЦОЯО).
Пані Галина детально розповіла та відповіла на численні запитання щодо роботи регіональних центрів, про підсумок реєстрації бажаючих пройти ЗНО та пробне тестування.
На думку Галини Солодкої, незважаючи на фінансову кризу, УЦОЯО в змозі спільно з усіма учасниками даного процесу забезпечити ЗНО.
Разом з тим, пані Галина зазначила важливу роль громадського спостереження за ЗНО і закликала громадські організації до активної участі на всіх стадіях даного процесу.
Тетяна Сергієнко, експерт Програми сприяння зовнішньому тестуванню в Україні (USETI) розповіла про Систему «Конкурс». Дана електронна система вже цього року дозволить значно полегшити технічні моменти, пов'язані з ЗНО, допоможе абітурієнтам та їх батькам як у визначенні ВУЗу, куди потенційно варто подавати документи, так і процесі спостереженні за тим, студентом якого ВУЗу став абітурієнт.
Голова «Молодого Руху» Любомир Грицак зазначив, що створення в кожній області України моніторингові групи проекту "Чиста освіта" будуть сприяти процесу ЗНО на всіх його етапах, надаватимуть інформаційну та консультативну підтримку всім його учасникам.
"Молодий Рух і багато інших громадських організацій вважають - що заснована в державі система загальнообов'язкового ЗНО - поклала серйозний початок подоланню корупції в системі вищої освіти України, і тому, сьогодні обов'язок кожного максимально сприяти установам та організаціям, які забезпечують даний процес», - зазначив голова «Молодого Руху» Любомир Грицак, підводячи підсумок круглого столу.
https://www.mr.org.ua/index.php?br=1&id=598
https://photo.ukrinform.ua/ukr/current/photo.php?id=259987
Наступним кроком у реалізації проекту «Чиста освіта» у п'яти областях України було організація круглих столів під назвою «Чи стане ЗНО перешкодою корупції у ВНЗ?» З обговоренням проблем корупції у ВНЗ на регіональному рівні.
Керівництвом проекту було визначено п'ять регіонів, де повинні були відбутися круглі столи. Ними стали - АР Крим, Закарпаття, Буковина, Запоріжжя і Херсонщина.
У кожному зазначеному регіоні відбулися дані заходи згідно наступного графіку:
1. АР Крим (смт. Сімеїз) (16 травня)
2. м. Ужгород (Закарпаття) (22 травня)
3. м. Чернівці (25 травня)
4. м. Херсон (22 червня)
5. м. Запоріжжя (26 червня)
https://zakarpattya.net.ua/ua_news_40137.html
https://start.cv.ua/2009/05/25/kruglijj-stil-na-temu-chista-osvita-v.html
https://start.cv.ua/2009/05/25/kruglijj-stil-na-temu-chista-osvita-v.html
https://bukovynaonline.com/chysta-osvita-zno
https://cvoippo.edu.ua/index.php?option=com_content&task=view&id=718&Itemid=164
https://www.facebook.com/pages/Zovnshn-nezalezhne-ocnyuvannya/42074094163?ref=mf
https://www.politics.kherson.ua/publication/politic/6493.html
На круглих столах під час обговорення обговорювалися питання стану корупції в системі вищої освіти України.
Організацією даних круглих столів займалися моніторингові групи, утворені Молодим Рухом в даних областях.
Питання, які обговорювалися на круглих столах:
• Стан системи вищої освіти в регіоні. Чи має місце корупція?
• Роль студентського товариства та студентського самоврядування в подолані корупції у ВНЗ.
• Роль керівництва ВНЗ та викладацького складу в подоланні корупції.
• Шляхи протидії корупції у вузах.
• Ініціювання загальнонаціональної антикорупційної програми в українських вузах.
Окремої уваги заслуговували питання, пов'язані з інформаційним супроводом процесу зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО).
На час, коли в різних областях України відбувалися круглі столи, процес ЗНО пройшов два етапи - тестування випускників та оцінювання їхніх знань. Завдяки наполегливій роботі Міністерства освіти України, вчителів та спостерігачів можна вважати, що вони пройшли успішно. На черзі мав бути найважчий етап - вступ на підставі сертифікатів.
Потрібно відзначити, що на кожному етапі даного процесу активно допомагали, можна сказати «були партнерами» державі неурядові організації. Зокрема Молодий Рух на кожному з вищезазначених круглих столів особливу увагу приділяв процесу ЗНО у відповідному регіоні. Участь у даних круглих столах брали представники керівництва освіти відповідної області, викладачі та керівники ВНЗ, вчителі, студенти, батьки представники НГО.
На сайті Молодого Руху під рубрикою «Вести« Чистого освіти »» постійно поширювалася і продовжує оновлюватися інформація щодо процесу ЗНО, яка допомагає абітурієнтам і батькам краще володіти ситуацією в даній області.
Напередодні та під час літньої сесії, вступних іспитів у вищих навчальних закладах була поширена попереджувальна та інформаційна антикорупційна продукція, як серед студентського, так і викладацького складу ВНЗ.
Липень був присвячений моніторингу вступної кампанії 2009 року а також підготовці організації тижневого семінару для представників моніторингових груп а також учасників конкурсу для вивчення досвіду проведення антикорупційних кампаній у вищій школі.
Ключовим моментом реалізації проекту в серпні було проведення тижневого семінару для кращих представників моніторингових груп проекту "Чиста освіта" з практично всіх областей України. Участь у даному заході взяли понад 75 представників з усіх регіонів України.
На даному семінарі молодь мала можливість окреслити основні проблеми системи вищої освіти України, підвести підсумок етапів зовнішнього незалежного оцінювання, поділитися досвідом антикорупційних компаній, які були реалізовані на місцях.
Основними доповідачами і модераторами на семінарі були обласні координатори проекту "Чиста освіта" а також експерти партнерських організацій.
Перший день семінару був присвячений висвітленню цілей і завдань проекту «Чиста освіта», підсумками першого етапу його реалізації.
Наступного дня учасники семінару мали можливість ознайомитися з нинішніми нововведеннями в системі зовнішнього незалежного оцінювання. Протягом дня представники моніторингових груп поділилися з результатами та висновками громадського спостереження за результатами ЗНО. Зокрема були обговорені питання співпраці влади і громадськості в плані сприяння даному процесу.
Третій день семінару був присвячений виконанню групами практичних завдань, які моделювали різні можливі моменти корупційних дій у вищих навчальних закладах при вступі, а також пошуку шляхів неможливим їх у наступних роках.
На четвертий день учасники семінару працювали над особливостями висвітлення у засобах масової інформації громадських кампаній, спрямованих на боротьбу з корупцією у вищих навчальних закладах. Протягом виконання практичних завдань учасники оволоділи новітніми методиками поширення інформації, через використання таких форм розповсюдження інформації як прес-реліз, прес-анонс, прес-конференція, інтерв'ю і т.д.
Наступного дня представники моніторингових груп, шляхом мозкового штурму, виробляли ідеї антикорупційних дій в системі вищої освіти України. Кожна група мала можливість оформити та презентувати власне проектна пропозиція. Учасники були ознайомлені з переліком фондів, які надають підтримку громадським кампанія, спрямованим на боротьбу з корупцією.
Шостий день представники моніторингових груп представили виконану роботу в рамках проекту «Чиста освіта» у своєму регіоні.
Останній день семінару був присвячений його підсумками та описом перспектив подальшої роботи в даному напрямку. Підводячи підсумки, учасники підкреслювали важливість даних заходів, особливо в той час, коли держава робить перші кроки у протидії корупції в системі вищої освіти України. Молодь висловила готовність сприяти державі в даному напрямку. Разом з тим і адекватно реагувати на протидію державній політиці по боротьбі з корупцією. Під час даного семінару було зібрано багато ідей антикорупційних заходів у вищих навчальних закладах України і цікавих пропозицій з інформаційного наповнення антикорупційної продукції.
https://www.ipo.org.ua/about/news.php
https://fri.net.ua/node/10425
https://www.mr.org.ua/index.php?br=1&id=733
Заключний період проекту передбачав проведення підсумкової конференції, розробці, виданню та розповсюдженню посібники, спрямованого на викорінення корупції в системі вищої освіти України.
13-14 грудня 2009 Всеукраїнська молодіжна громадська організація «Молодий Рух» в рамках проекту «Чиста освіта» провела всеукраїнську конференцію «Студентська антикорупційна хвиля». Партнером даної конференції погодився стати Всеукраїнська студентська рада при Міністерстві освіти і науки України. Таким чином, учасниками конференції змогли стати як представники моніторингових груп проекту «Чиста освіта» з різних регіонів України, так і лідери студентських організацій і самоврядувань України, молоді журналісти та редактори молодіжних видань, представники молодіжних громадських організацій, помічники народних депутатів, що дозволило зробити її роботу більш плідною. Також у роботі конференції взяли участь троє представників студентських організацій Європи, представники Парламенту Студентів Польщі (PSRP) і Європейського студентського союзу ESU.
https://mr.org.ua/index.php?br=1&id=748
https://studrada.info/index.php?option=com_content&task=view&id=177&Itemid=11
https://almamater.com.ua/modules/planet/view.article.php?6663/b7
https://www.mpravda.com/?lang=ua&pubId=47774
https://osvita.ua/vnz/high_school/6080,
https://www.ukr.net/news/studenti_za_chistu_v_d_korupc_osv_tu-11403226.html
https://www.osvita.org.ua/news/48683.html
https://exo.at.ua/news/2009-12-17-8994
Протягом двох днів учасники конференцій обговорювали питання, пов'язані з роботою, спрямованою на викорінення корупції в українських вищих навчальних закладах.
Зокрема, робота конференції відбувалася у двох напрямках - обговорення і розробка рекомендацій щодо вдосконалення Закону України «Про вищу освіту» в розділі придбання органами студентського самоврядування повноправних прав учасників освітнього процесу та утвердження незворотності системи зовнішнього незалежного оцінювання - як виправданого засоби викорінення корупційних дій при надходженні до вищого навчального закладу.
У рамках конференції відбулося п'ять модулів, присвячених вище викладеним напрямками.
Чи корупція у Європі, що буде з тими, хто дає або бере хабар в Європі, наскільки активні студенти та чим зумовлене таке бажання європейської молоді виборювати свої права - лише маленька частина тих питань, заданих учасниками конференції закордонним представникам. Важливим відповіддю, який українська студентська молодь сприйняла з найбільшим ступенем здивування - це те, що в країнах Європейського Союзу адміністрація, і подумати не може зробити щось, не проконсультувавшись зі студентами, а більшість питань, пов'язаних з корупцією, відсутні, через наявності відповідних законів. (Для прикладу: викладача, який взяв хабар, позбавляють можливості викладати на все життя і накладають настільки великий штраф, що жодна хабар не покриє наслідків, які можуть виникнути).
«У тому, що ми маємо корупцію у вищій школі, винні і студенти, і викладачі, і чиновники. На мізерну заробітну плату викладача не проживеш, а у владних кабінетах її підвищувати не поспішають. Студент же завжди шукає легких шляхів - максимально хороший диплом, але мінімум знань. Виходить замкнуте коло », - зауважила Анастасія Сабова, учасниця Конференції.
Другий модуль був присвячений питанням студентського самоврядування та його ролі і значенні у викоріненні корупції у вищій школі. Обговоривши дане питання, учасники конференції дійшли висновку, що без наділення органів студентського самоврядування правом впливати на адміністрацію важко зрушаться з місця. «Орган студентського самоврядування має брати участь в управлінні вищим навчальним закладом, тобто, впливати на навчальну програму, поновлення і відрахування студентів, брати участь у приймальних комісіях у вступній кампанії, займатися розселенням студентів у гуртожитках, активно працювати у Вчених радах», - зазначив заступник керівника Секретаріату ВСР Валерій Демченко.
Другий день конференції звертав увагу на механізми реалізації ідей, які були напрацьовані напередодні. Зокрема, Голова Молодого Руху та керівник проекту «Чиста освіта» Любомир Грицак зазначив: «Ми повинні впливати на процес з двох сторін - з боку парламенту через співпрацю з народними депутатами для прийняття відповідних правових норм і через роботу з молодими людьми. Якщо з першими все зрозуміло, то зі студентами потрібно проводити найбільшу кількість роботи, адже у багатьох ще з дитинства формується розуміння необхідності давати «подяку» всім держслужбовцям ». Він також зазначив що, «коли студенти зрозуміють, що знання - це їх гроші, вони перестануть купувати« пустушки »у викладачів, розуміючи, що їх просто-напросто грабують».
Керівник Секретаріату Всеукраїнської студентської ради при МОНУ Наталія Якуніна висловила наступне міркування: «Студентська молодь повинна розуміти, що для того, щоб жити в європейській державі за європейськими зразками, нам треба почати з самих себе.
Якщо кожен візьме на себе відповідальність за майбутнє, то через кілька років в Україні не залишиться тим для корупції ».
«Для того, щоб викорінити корупцію в освіті, студенти повинні усвідомити, що від них теж залежить успіх цієї справи. Вони повинні проводити, наприклад, анонімні опитування студентів щодо викладачів, які беруть хабарі, а потім результати такого опитування робити публічними », - підкреслила Дар'я Нагаівська, учасниця конференції.
Передостанній модуль проходив в приміщенні комітетів Верховної Ради України, де представник Парламенту студентів Польщі Яцек Клопотовський поділився польським досвідом впливу на прийняття нормативно-правових актів щодо студентського самоврядування і тим позитивних результатів, які в результаті отримала система вищої освіти його країни.
П'ятий модуль зібрав більше зацікавлених осіб, які в форматі тренінгу отримали необхідні навички для проведення агітаційної антикорупційної програми серед студентів. Зокрема серед них була поширена інформаційна антикорупційна продукція, напрацьована в рамках проекту «Чиста освіта».
Багато часу конференції було присвячено незворотності впровадження в Україні системи зовнішнього оцінювання знань. Учасники конференції відзначали важливу роль Молодого Руху та проекту «Чиста освіта» у популяризації серед громадськості (абітурієнтів, студентів, батьків, викладачів, керівників вищих навчальних закладів) цього процесу.
Виходячи з вищевикладеного, учасники конференції також розробили рекомендації відносно підсумкового посібники проекту «Чиста освіта». Особливу увагу пропонували звернути на інформаційну складову процесу зовнішнього незалежного оцінювання та подальшу його популяризацію серед громадськості. Таким чином, народилася ідея створити посібник абітурієнту, в якому детально описати всі етапи зовнішнього оцінювання, вказати на проблемні, неврегульовані законом місця, підказати, на що потрібно звертати особливу увагу, вибираючи для вступу той чи інший вищий навчальний заклад.
Завдяки зібраним під час реалізації проекту матеріалами, авторським колективом було створено посібник під назвою «Посібник абітурієнту або як стати студентом без хабара». Силами моніторингових груп проекту «Чиста освіта» воно було поширене по всіх областях України і вже користується величезним успіхом серед випускників шкіл та їх батьків.
Завдяки заходам, які відбувалися під час проекту (круглих столів, семінарів, конференції, спостереженням за вступною кампанією е сесіями, поширенню інформаційної продукції) моніторингові групи з різних областей України прийшли до спільної думки, що українська держава і суспільство на правильному шляху в напрямку викорінення корупції з усіх сфер життєдіяльності.Показовим у цьому плані є кроки держави спрямовані на демократизацію системи вищої освіти України.
Так, рівень довіри до системи зовнішнього незалежного оцінювання - як єдиному прогресивному методу вступу у вищий навчальний заклад у більшості регіонів України протягом 2008-2009 років зріс до 80%. Такий високий рівень довіри до реформ влади, зокрема у сфері вищої освіти, ще кілька років тому здавався нереальним. Сама ж сфера вищої освіти очолювала список з найбільш корумпованих.
Незважаючи на те, що український парламент так і не підтримав (за політичними переконаннями) систему зовнішнього оцінювання, зокрема її законодавче врегулювання, в 2010 році вона залишається обов'язковою для всіх бажаючих отримати вищу освіту і керується чинними рішеннями Уряду України та наказів Міністерства освіти і науки Україна, які пройшли державну реєстрацію і визнані відповідними чинному законодавству.
Варто також відзначити, що в останній місяць реалізації проекту Молодого Руху «Чиста освіта», Верховна Рада України вкотре, не дивлячись на вимоги громадськості, знову таки з політичних мотивів (голосування відбувалося під час президентської кампанії, проти голосували фракції Партії регіонів і Комуністичної партії) не підтримала врегулювання процесу зовнішнього оцінювання знань на законодавчому рівні.
Не дивлячись на це, і навіть на підсумки президентських виборів в Україні, перемогу в яких здобув Віктор Янукович (Голова Партії регіонів, яка не підтримала законопроект), Молодий Рух і багато інших громадських організацій зроблять все можливе, щоб затвердити незворотність процесу зовнішнього оцінювання знань при вступі до вищих навчальних заклади України.
Своєрідним досягненням як проекту Молодого Руху «Чиста освіта» так і безлічі інших проектів громадських організацій, що працюють у сфері демократизації вищої школи в Україні, можна вважати підписання 4 лютого 2010 Президентом України Віктором Ющенком Закону України про внесення змін до Закону «Про вищу освіту» (щодо питань студентського самоврядування).
Цей Закон створює умови реального студентського самоврядування, які можуть захистити права та реалізації законних інтересів студентів у сфері освітньої діяльності. Законом розширені повноваження та функції органів студентського самоврядування, встановлена квота представництва студентів у колегіальних органах вищих навчальних закладів, уточнені питання щодо утворення та функціонування органів студентського самоврядування, конкретизовані сфери, форми та напрями їх діяльності.
Згідно з цим Законом, тільки за погодженням з органом студентського самоврядування у вищому навчальному закладі буде прийматися рішення про відрахування та поновлення, переведення студентів, поселенні та виселенні з гуртожитку, призначення заступника декана, проректора, які відповідають за роботу зі студентами, затвердження рішень з питань студентських містечок та гуртожитків для проживання осіб, які навчаються у вищому навчальному закладі.
Закон передбачає, що на фінансування студентського самоврядування передбачено виділяти не менше 0,5% коштів спецфонду відповідного вищого навчального закладу. Із даних коштів не менше 30% мають витрачатися на підтримку наукової діяльності осіб, які навчаються у відповідному вищому навчальному закладі.
Таким чином, студентське самоврядування України дочекалося повнокровного законодавчого врегулювання своєї діяльності, а студентська громадськість придбала права, властиві студентам розвинених західних країн, в т.ч. і США, що в остаточному підсумку стало суттєвим кроком вперед на шляху демократизації системи вищої освіти України, викорінення корупції в ньому.
Приємно відзначити, що не останню роль у цивільному лобіюванні прийняття вищезгаданого закону відіграли і заходи Молодого Руху в рамках проектів «Всеукраїнська мережа студентських громад» і «Чиста освіта».